Michaela Fousková Photography

S fotografkou Míšou, se určitě nudit nebudete!

Pokud bych se měla sama charakterizovat a říci, co mě vystihuje, jsou to rozhodně moje fotky s dětmi. Zachycují to, jak žiju. A stejným způsobem i fotím – zachycuji emoce. Emoce jsou totiž nejlepší vždy sdílené. A o tom je vlastně celá svatba. Není o jednotlivci, ale o nevěstě, ženichovi a lidech, které mají rádi a na kterých jim záleží (občas teda i o lidech, kteří tam jsou, protože musí 😀 ).

Kdy a proč ses, Míšo, rozhodla být fotografkou? Fotíš i jiné fotky, než svatební? 

Focení mě vždycky bavilo, ale měla jsem strach, že to bude trvat strašně dlouho, než se naučím se zrcadlovkou. Nakonec to bylo o dost rychleji, než jsem čekala 🙂 Největší fičák, začal, když jsem byla poprvé těhotná, a pokračuje to do teď. Snažím se být tou nejlepší fotografkou, jakou dovedu, ale pořád se mám, co učit. Největší částí mé práce, jako fotografky, jsou rodiny. Miluji tahle focení, protože s dětmi je to pořádný mazec, velká přirozenost a spousta bezprostředních emocí .

Stále je v kurzu zamilované párové focení, ať už předsvatební nebo přímo ve svatební den. Ale ne pro všechny ženichy (a často i nevěsty) je to zrovna příjemný zážitek, u kterého se dokáží uvolnit. Máš nějaký fígl, jak na to, aby ženich s nevěstou nebyli v křeči a z fotek byly cítit ty správné zamilované emoce?

Mám! Teda alespoň doteď to fungovalo…. 😀 Říkám jim, ať si představí, že jsou na prvním rande. Oni většinou zavzpomínají a začnou vyprávět, uvolní se a je to, jako by první rande právě měli:). Největší poklonou pro mě není ani tak spokojenost z fotek, ale vyjádření pánského pokolení, že focení pro ně nebylo tak hrozné, jak čekali. Protože největší paráda je, když chlap řekne, že si to užíval. Jak víme, tak pro chlapy je focení v 99% za trest 😀

Co si myslíš, že je důležitější zachytit na svatební fotce? Emoce nebo dění a příběh? 

Určitě emoce! Moje motto zní: „Nefotím lidi, ale emoce“. Na druhou stranu, příběh je kostrou svateb. Proto nejraději fotím celý den, kdy můžu vyprávět celý příběh! Fotit třeba jen obřad, by bylo za trest, protože za mě by tam příběh úplně chyběl a svatební fotky by byly neúplné. Takže nechte si zvěčnit celou svatbu od příprav až po párty! Jednou to oceníte 😉

Svatební rozpočet není nafukovací a mnoho snoubenců se snaží ušetřit na svatebním fotografovi a tuto funkci svěří raději bratránkovi z druhého kolene, který si zrovna koupil „novou zrcadlovku“. S čím musí snoubenci v takovém případě počítat? 

Že zpětně můžou litovat toho, že si fotografa nepozvali. Přece jen se, jako fotografové, umíme lépe orientovat v průběhu svatebního dne a víme kdy a co fotit, abychom něco důležitého neprošvihli. A hlavně, čas už se nedá vrátit a svatební den už se nedá zopakovat! Zůstanou jen vzpomínky v podobě fotek.

Už máš za sebou hodně svateb. V mnohém se ale jednotlivé svatby přece jen liší. Připravuješ se nějak na každou svatbu?

Každá svatba má plus mínus stejný scénář, ale i tak ke každé přistupuji individuálně. Již od první schůzky se snažím snoubence co nejlépe poznat a vcítit se do jejich svatby. Díky tomu se mi lépe podaří zachytit průběh a emoce celé svatby.  I prozkoumání lokace, kde se bude svatba konat, je pro mě důležité.

Jakou část svatebního dne fotíš nejraději a proč?

Moje nejoblíbenější části jsou přípravy, gratulace a párty…části, kde je nejvíc emocí! Fotky, z kterých sálají emoce, jsou pro mě ty nejkrásnější!

Jaký by podle tebe měl být svatební fotograf?

Neviditelný kamarád 🙂

Přihlaste se

Po přihlášení získáte přístup k zakoupeným materiálům.