Něco bílého

Pokud chcete blíže poznat Elišku Samkovou a zjistit, jak funguje obchod Něco bílého, jste tu správně…

Sama jste byla první nevěstou Vašeho svatebního obchodu. Kdy jste si uvědomila, že chcete podnikat v tomto oboru, bylo to právě během příprav vlastní svatby?

Jako malá jsem si se sestrou hrála na princezny. Moje babička měla schované svoje svatební šaty a já ji několikrát do roka uprosila, aby je vyndala ze skříně a já si s nimi mohla hrát. 

Na začátku roku 2019 jsem začala hledat svatební šaty na moji vlastní svatbu. Obešla jsem několik svatebních salonů a téměř v každém jsem našla šaty, ve kterých jsem si připadala krásná. Bohužel ceny svatebních šatů ke koupi se pohybovaly mimo moje finanční možnosti. Půjčení šatů pro mě nepřicházelo v úvahu, protože nejsem zrovna nejopatrnější člověk a svatbu jsme měli se spoustou ukrajinského jídla, což je hlavně červená řepa. Nechtěla jsem se o půjčené šaty bát a hlavně bych ráda, aby si moje dcera, případně vnučka, užila moje svatební šaty stejně jako já ty babičky.

Manželova mamka mě přemluvila, abych si objednala svatební šaty z Ukrajiny. Popravdě jsem k tomu byla trochu skeptická, ale nakonec jsem se zamilovala do šatů jednoho z mých stávajících dodavatelů a nemohla jsem jinak. V té době jsem byla v několika svatebních skupinách na Facebooku, odkud jsem věděla, že je hodně nevěst, které si chtějí svatební šaty koupit, ale nechtějí za ně dát 1/4 svatebního rozpočtu. Tak vznikl nápad na „Něco bílého“ a otevřela jsem dva měsíce po svatbě.

Jak to probíhá, když se u Vás nevěsta objedná na zkoušku svatebních šatů?

Určitě je potřeba se buď telefonicky nebo emailem na zkoušku objednat. Snažím se nevěstám vyjít vstříc, proto pokud nevěsta potřebuje přijít na zkoušku v neděli, umožníme ji zkoušku v neděli, nemáme tedy standardní otevírací dobu. 

Každá nevěsta u nás dostane kávu, vodu a trochu bublinek. 

Na první zkoušce hledáme, který typ šatů bude nevěstě slušet. Pokud si u nás nevěsta šaty vybere, vezmeme si její míry a sepíšeme smlouvu. 

Šaty jsou ušité a připravené na druhou zkoušku do 1-2 měsíců, záleží na dodavateli. Na druhou zkoušku nevěsta přijde s botami, které si na svatbu vybrala a my našpendlíme délku, případně upravujeme drobnosti, např zkrácení ramínek a podobně. 

Na poslední zkoušce si nevěsta ověří, že jí šaty perfektně sedí a může si je odnést domů.

Nevěsta si chce vyzkoušet šaty, které se jí nejvíc líbí, ale Vy už teď víte, že jí tvarově nebudou sedět. Přece jen máte větší zkušenosti a už dopředu to dokážete odhadnout. Co uděláte?

Sama vím moc dobře, že si většina nevěst vytvoří obrázek svých dokonalých šatů dřív, než nějaké zkusí, a já to neměla jinak. 

Nemyslím si, že by bylo důležité přesvědčit nevěstu o tom, že jí šaty nebudou slušet. Určitě je důležité, aby si nevěsta vyzkoušela různé typy šatů a sama uvidí, který typ jí sedne nejvíc. Není to žádná ostuda nevědět, které nám budou slušet, přeci jen většina nevěst vybírá takové šaty poprvé a naposledy. Pokud vidím, že nevěsta tápe, určitě nabídnu svůj pohled na věc.

Jaké šaty máte sama nejraději? Hodně zdobené, extravagantní či jednoduché a hladké? 

Pokud jde o mě, mám mám ráda hodně krajek, lehké materiály a obecně BOHO styl, který posledních pár let začíná získávat na oblibě. Takové šaty jsem měla na svojí svatbě. 

Na druhou stranu si nemyslím, že se každé svatební šaty hodí do každého prostředí. Mám proto favority i v klasičtějších modelech, které se hodí např. na zámek nebo do kostela. Z nich mám nejraději ty, které jsou úplně hladké. Je to taková nadčasová klasika a nestane se, že se vám děti za 15 let budou smát, co jste to měla na sobě.

Z kolika šatů si u Vás mohou nastávající nevěsty vybrat? Pokud si nevyberou, avšak mají jasnou představu, co by chtěly, dokážete jim jejich přání splnit? 

V tuto chvíli máme na prodejně kolem 20 modelů a další na cestě. Snažili jsme se zastoupit všechny možné styly a střihy. Pokud u nás nevěsta najde střih, který se jí líbí, ale nesedí jí barva, nebo by chtěla šaty třeba méně zdobené, hledáme alternativu přímo v katalogu dodavatele. Pokud by nevěsta vyloženě nenašla šaty, které hledá, a měla svou specifickou představu, spolupracujeme s úžasnou švadlenkou, kterou můžeme požádat o pomoc. 

Jakým směrem byste do budoucna Váš obchod ráda vedla?

Do budoucna bych určitě ráda rozšířila nabídku svatebních šatů o více modelů. Ráda bych se také začala věnovat svatebním doplňkům, aby si nevěsta mohla na jednom místě vybrat nejen oděv, ale i ostatní věci, které  k dokonalému vzhledu patří. V příštím roce bychom kromě možnosti objednat si šaty osobně chtěli také zapracovat na možnosti objednávky přes internet a to ať už doplňků nebo samotných svatebních šatů.

Přihlaste se

Po přihlášení získáte přístup k zakoupeným materiálům.