Přečtěte si rozhovor se sympatickou Barborou Voborníkovou…
Značku Gaia Dreamcatchers vytvořila mladá maminka Barbora Voborníková, která vyrábí již pátým rokem lapače snů. Její šikovné ruce vyrobili již tisícovku rozličných produktů. Své podnikání postupně rozšířila i na svatební dekorace. Ve svém portfoliu má lapače snů o průměru kruhu od 4 cm do půl metru. Nabízí také dřevěnou bránu se zavěšenými lapači. Ta může sloužit jako svatební oltář nebo fotokoutek. Dále si u GAIA Dreamcatchers můžete objednat dřevěné krabičky, jejichž obsahem jsou například poděkování svatebčanům a „mini lapač“. Nápaditost této mladé ženy nezná hranic a nebojí se vyrobit doslova cokoliv, co si nevěsta se ženichem budou přát.
Kdy a proč jsi vyrobila svůj první lapač snů? Trápily Tě noční můry?
Svůj první lapač snů jsem vyrobila před pěti lety, jako osobní dar roční neteři, které jsem šla za kmotru na křest. Jedna fotka poslaná kamarádkám poté udělala velký „lapačový“ boom a tím mi vnukly založit stránku na Facebooku. Od té doby jsem vyrobila přes tisícovku lapačů snů a dostala jsem se tak do podvědomí tisíců lidí v Čechách i v zahraničí.
Název tak trochu napovídá, ale pověz nám, jaký má vlastně lapač snů význam a kde se běžně používá?
Dle Indiánské tradice má mít lapač snů své zákonitosti. Kruh, střed s uzlíky, kamínek uprostřed a v závěsu pírka, přes která zlé sny odcházejí pryč. Lapač snů by se měl zavěsit nad postel, okno či dveře, aby zlé sny odešly z místnosti.
Neměla jsi někdy reklamaci od zákazníka, že mu lapač nefunguje? 🙂
Z 99% jsem vyráběla na přání maminek lapače do dětských pokojů pro děti, které trpěly nočními děsy. Dle zpětných vazeb noční děsy zmizely :). Při výrobě dávám do každého lapače snů trochu svojí energie a myslím na konkrétní osobu, pro kterou ho vyrábím. Proto nemohu tvořit, když nejsem psychicky naladěna.
Je pravda, že mojí kamarádce vyloženě způsoboval zlé sny. Když jej odstranila z ložnice, zlé sny zmizely. To se opravdu může stát. Zajímavé že? Je vidět, že energii tedy skutečně lapače mají. 🙂
Ve Tvé nabídce najdou zákazníci lapače maličké i veliké, decentní i pestrobarevné. Jaké lapače snů vyrábíš nejraději a jaké nejčastěji?
Doposud jsem nejčastěji vyráběla lapače snů o průměru kruhu 15 cm do interiéru a o průměru kruhu 4 cm do auta, jako talisman pro štěstí. Nyní ale vyrábím nejčastěji průměr kruhu od 20 cm výše. Nelze říci, které vyrábím nejraději, všechny jsou mé děti. Mám ale ráda atypické barevné kombinace, do kterých se pustím, když mi zákazník nechá volnou ruku. Jeden čas jsem vyráběla pouze bílé, pak zase jen růžové. Jednotný styl po čase trošku omrzí, tak se snažím prokládat tvorbu i svými vlastními designy a nápady. Nyní například Macrame Dreamcatchers.
Proč lapač snů na svatbu? Je jeho využití spíše symbolické, estetické nebo praktické? Jaký byl Tvůj největší lapač, který jsi kdy vyrobila?
Lapač snů na svatbu? Ano, proč ne. Je to nádherná něžná dekorace se svojí vlastní symbolikou. Svatba je většinou splněním snu nevěsty, ale i ženicha. Lapač snů pověšený na svatbě, bude později pro novomanžele nádherným připomenutím jejich úžasného dne = snu. Můžou si ho totiž pověsit kamkoliv do svého soukromí/interiéru.
Myslela jsem si, že největší lapač snů, mnou vyrobený, bude mít maximální průměr 50 cm a délku přes 1,5 metru. Ale posunula jsem své hranice dál a vyrobila jsem tzv. obřadní oltář, který byl zavěšený na dřevěné bráně. Tento oltář byl sloučením několik menších i větších lapačů a velikost tak dosahovala 1,5 x 2,5 metru.
Přijde za Tebou nevěsta, že chce na svatbě 3 lapače od Tebe, ale neví, kde by je použila. Co bys jí poradila? Kde lapače na svatbě vypadají nejlépe? Kam se dají zavěsit?
Když za mnou přijde nevěsta se zakázkou, nejčastěji mě zajímá zda se vše bude konat v interiéru či exteriéru nebo zda jsou přípustné obě varianty. V exteriéru jsou nádherné právě zavěšené na obřadní bráně, stromech. Je krásné jak mohou rozverně vlát ve větru a být tak „živou“ součástí celé kompozice. V tomto případě doporučuji velkoformátové lapače.
Pokud by byla možnost zavěšení pouze do interiéru, zajímá mě, jakou velikost, barevnost a styl preferují. Tvorbu tak přizpůsobím konkrétním požadavkům.
Z jakých materiálů vyrábíš lapače snů a jaké barevné kombinace jsi schopná vytvořit?
Začátky byly složité, protože jsem se vše učila sama a na internetu nebylo mnoho inspirace a doporučení. Takže jsem experimentovala a za pět let mé praxe jsem „vychytala“ materiály, které jsou pro mě klíčové. Používám zásadně nejkvalitnější Atlasové a krajkové stuhy, které nemají tendenci se třepit. Střed lapače také vyplétám klasickým způsobem kvalitní nití České výroby. Používám ručně vyráběné krajky, které jsou buď háčkované či paličkované. Peří kupuji jen od Českých výrobců, kde preferuji pouze kvalitu. A vyrábím buď z přírodních nerostů, polodrahokamů nebo kvalitních Českých korálků, Rokajlů či dřevěných korálků.
Samozřejmostí jsou barevné kombinace, ale nejčastěji si zákazníci objednávají bílé, růžové, šedé a přírodní odstíny. Výjimkou nejsou ani lapače v BOHO stylu.