Výběr fotografa

Vybíráte svatebního fotografa? Prozradíme Vám, co je dobré vědět a podle čeho vybírat.

Svatba je neopakovatelná a nezapomenutelná životní událost… No, nezapomenutelná jako celek sice je, ale vzpomínky neskutečně rychle blednou! Proto jsou svatební fotografové téměř nezbytnou položkou svatebního rozpočtu. A všichni víme, že rozpočty mají svá omezení. Je proto důležité vědět, jak vybrat toho správného fotografa, který splní Vaše požadavky, přání a především zachytí všechny ty kouzelné momenty, protože právě ony dělají Váš den tak výjimečným.

Už dávno neplatí, že nevěsty hledají fotografa jen ve svém okolí. Naprosto běžně fotograf jede za svatbou více než několik desítek kilometrů. Hledat vhodného kandidáta můžete proto téměř kdekoliv! Zpravidla je doprava na svatební místo do určitého počtu kilometrů i v ceně větších (celodenních) svatebních balíčků, které mohou kromě samotného svatebního focení obsahovat i třeba předsvatební focení, vytištěné fotografie nebo i fotoknihu.

Když si vybíráte svatebního fotografa, často zvažujete, kdy a jak dlouho by měl vlastně na svatbě být. Jeden svatební den je relativně dlouhý časový úsek, avšak bývá nabitý poměrně bohatým dějem. Hned ráno to jsou přípravy v atmosféře očekávání, nervozity a třepotajících se motýlků v břiše. Zpravidla je střídá emotivní obřad s dojatými rodiči a slzícími svatebčany. A co teprve nadupaný odpolední program s tradicemi a nejrůznější svatební zábavou, kterou později vystřídá bujará večerní párty plná rozesmátých tváří. A samozřejmě nejde nezmínit ani oblíbené párové novomanželské focení se západem slunce plné zamilovaných pohledů, něžných doteků a majetnických objetí. Je jen na Vás, chcete-li mít zachyceny raději ranní přípravy nebo večerní prskavky. V rámci celodenního balíčku s Vámi fotografové většinou stráví 10, 12 a občas i více hodin. 

Fotky od talentovaného fotografa umí vyprávět příběh nebo vyzařovat emoce. Takový fotograf samozřejmě má svou cenu. Je to cena za jeho dlouho sbírané zkušenosti, čas strávený focením i postprodukcí Vašich fotografií, nákladné vybavení a mnoho dalšího. Konkrétní cena za focení se odvíjí od délky času, který s Vámi ve svatební den fotograf stráví, a od počtu fotografií, které pro Vás připraví. Může se Vám stát, že pokud poptáte profesionálního fotografa například na 5 hodin focení v zajímavý termín ( a že jich je letos hned několik!), s díkem zakázku odmítne. Protože ví, že je velká šance obsadit takový termín svatbou, kde stráví více času, a jde pro něj proto o zajímavější práci. Snoubenci občas také poptávají určitý počet fotografií nafocených za relativně krátký časový úsek. Pokud chtějí počet fotografií neúměrně vysoký vzhledem k délce focení, může i tak fotograf zakázku odmítnout. Vyfotit několik set krásných, vypovídajících a profesionální fotografií za jeden dvacetiminutový svatební obřad zkrátka nejde.

Mějte určitě na paměti, že je vždy lepší menší počet fotografií, které něco vypráví, než mnoho fotek s opakujícími se motivy, nezajímavým dějem a zbytečnostmi. Když totiž budete po svatbě fotky vkládat do svého alba, lze předpokládat, že 4 podobné fotky svatebního polibku, 5 fotek dojaté maminky z různých úhlů a 10 fotek nudících se malých svatebčánků si tam lepit nebudete  🙂

Vybírejte proto pečlivě. I v řadách profesionálů je potřeba hodně hledat a najít pro Vás toho pravého fotografa. Mrkněte určitě na jeho zveřejněnou svatební fotogalerii a reference. Každý fotograf má tak trochu jiný způsob práce a neméně se liší i její výsledek. Jakmile najdete tvorbu, která se Vám líbí, a reference naznačují, že byste se s tím člověkem mohli cítit dobře, oslovte ho. Sympatie jsou velice důležité, přece jen se chcete při párovém focení uvolnit, aby byly fotografie co nejpřirozenější. Nechte si také ukázat ucelenou fotogalerii z jedné svatby (nejen výběr těch nejlepších fotek z různých svatebních dní). Jedná-li se o někoho, koho osobně neznáte, určitě je na místě osobní setkání, abyste zjistili, zda je pro Vás ten pravý. Fotograf s Vámi totiž bude (budete-li chtít) od ranních příprav do večerní zábavy. Bude přítomen velmi intimním a osobním okamžikům. Aby na fotky dokázal vnést trochu svatební atmosféry, polapit míjivé emoce a zachytit plynoucí příběh, je potřeba, aby ho svou přítomností narušoval co nejméně. Bude-li Vám nesympatický či jakkoli „nepohodlný“, na výsledných fotkách se to podepíše. A to by byla škoda 😉 Hezká svatební fotka doma na zdi či v rámečku na nočním stolku Vám může ten krásný den připomínat třeba i po celý Váš život. 

Tady je ještě krátké shrnutí a připomenutí jednotlivých bodů, na co nezapomenout při výběru fotografa:

SYMPATIE – fotograf Vám bude stát po boku celý den, vybírejte proto takového, který je Vám sympatický a s kterým se dokážete uvolnit

NADŠENÍ Z FOTEK – musí to být láska na první pohled, doporučujeme prohlédnout celý soubor fotek z jedné svatby

FINANCE – důkladně prozkoumejte všechny cenové balíčky a vyberte ten, co Vám bude vyhovovat ze všech hledisek

NA KDY HO CHCETE – pečlivě zvažte, jakou část dne chcete nafotit, přece jen to bude Vaše jediné připomenutí  

REFERENCE – podívejte se na zkušenosti, jaké s ním svatebčané mají; u fotografa je velice důležitá spolehlivost a profesionalita

Přihlaste se

Po přihlášení získáte přístup k zakoupeným materiálům.