O svatbách v době koronaviru

Pandemie koronaviru očima děvčat ze Studia Kuráž

Plánování svatby za současných podmínek je složité. Vyvstává spousta otazníků. Co vnímáte Vy jako největší komplikaci při svatebním plánování v této době?

Samotné rozhodnutí, jak se k dané situaci postavit. Každou chvíli se situace měnila a vyvíjela dle nepředvídatelného scénáře, není snadné se rozhodnout, co dělat.

Přiznat si, jak omezení ženich s nevěstou vnímají a co si přejí.

Pokud se chtějí vzít hned teď a nechtějí čekat, stačí svědci. A i tak to může být nejromantičtější den jejich života.

Pokud mají v plánu svatbu do povoleného počtu lidí a současné hygienické opatření jim nijak nezasahují do představ o jejich dni, tak není co řešit a snoubenci mohou směle do toho. Snad jen roušku je třeba doladit ke svému svatebnímu outfitu, pokud by byla potřeba.

V případě, že to mají snoubenci úplně jinak a nemají v tuto chvíli chuť svatbu řešit ani realizovat, mohou ji jednoduše odložit. Důvody mohou být různé – zahraniční hosté, babičky a dědečci, hygienická opatření atd. Vše jde řešit. Může se najít nové datum hned, anebo to nechat na později a jednoduše si užívat své zasnoubení se svým vyvoleným/vyvolenou.

Důležité je, aby dané rozhodnutí všichni respektovali.

Už máte Vaše vlastní svatby úspěšně za sebou. Pokud byste ale měly svatbu pořádat letos, jaká by byla? A byla by vůbec letos nebo byste ji odložily?

Eva: Za mě by byly dvě možnosti. Buď romantická svatba ve dvou nebo odklad do budoucna. Záleželo by ale samozřejmě také na mém muži, čemu by dal přednost. Romantickou svatbu jsem navrhovala už po našem zasnoubení, ale manžel mě tenkrát přesvědčil, že je třeba si svatební den užít s lidmi, které máme rádi. A musím přiznat, že bych nikdy předtím nevěřila, že si jde jeden den tak strašně moc užít. Neměnila bych. A to i přes to, že dnes vím, že ať už bychom to pojali jakkoli, bylo by to skvělý. A to prostě proto, že bychom si brali jeden druhého, to je totiž to jediné o co jde.

Spousta dodavatelů při rezervaci termínu požaduje zálohu. Nastává však otázka, co udělat se zálohou ve chvíli, kdy termín svatby není možné realizovat kvůli pandemii. S jakým přístupem dodavatelů jste se setkaly? A jak v takové situaci postupujete Vy

Většina dodavatelů je velice vstřícná. Tohle období je velice náročné pro všechny a každý ví, že tyto termíny nepadají z rozmaru, ale prostě realizovat nejdou. Každý hledá možnosti, jak smluvené služby uskutečnit později.

U nás to není jinak. Páry svatby neruší, ale hledají termíny nové. Snažíme se jim s tím co nejvíce pomoci a převzít veškerou komunikaci, i když to třeba původně nebylo smluveno. Je prostě jasné, že tato nejistota, která teď dlouho vládla a stále tak trochu vládne, je vyčerpávající, a tak chceme naše nevěsty a ženichy od tohoto odprosit, a naopak jim dát zase prostor užívat si jeden druhého a těšit se na svou veselici, ať už je v plánu jakákoli.

Některé nevěsty se v téhle situaci rozhodly na poslední chvíli zásadně zredukovat počty svatebních hostů a místo velké veselice uspořádají pouze malou svatbu v rodinném kruhu či dokonce pouze se svědky. Mnozí svatební dodavatelé tak přichází o zakázky. Stalo se to i Vám?

Nestalo. Ale jak jsme říkaly u předchozí otázky, je to jen o přání snoubenců. Pokud je jejich přání vzít se v termínu, nebo se vzít co nejdříve, důležité, měli by si za tím jít. Svatba není povinnost. A tak není proč dělat něco, čeho by litovali nebo si v budoucnu vyčítali.

Přihlaste se

Po přihlášení získáte přístup k zakoupeným materiálům.