To to KVETE

Cítíte tu vůni? Při pohledu na fotky kytiček od To to KVETE máme pocit, jako bychom je snad i cítili. Přečtěte si rozhovor Káťou Jonášovou a zjistětě, co všechno je schopná vytvořit.

Vystudovala jsi zahradní architekturu. Znamená to, že Tě to k rostlinám táhlo už od malička? 

Dá se to tak říct. Člověk, který jde studovat zahradní architekturu k rostlinám musí mít kladný vztah, protože rostliny jsou zde v podstatě takovým základním „stavebním“ prvkem a bez nich by to nešlo. Během studia na zahradnické fakultě v Lednici na Moravě jsem se právě naučila i vázat květiny, což mě sice bavilo vždycky, ale je samozřejmě fajn, když se člověk naučí i nějakou tu teorii a všechno mu vysvětlí opravdový florista 🙂 V dnešní době už si tam zájemce může vystudovat přímo celý obor Floristická tvorba.

Potom jsem několik let pracovala jako zahradní architektka v ateliéru, ale mezitím jsem začala dělat svatby, nejdříve pro kamarády, ale bavilo mě to čím dál tím víc, je to samozřejmě mnohem manuálně tvůrčí než sezení u počítače a klikání projektů, takže jsem nakonec dala výpověď a začala pracovat „na volné noze“.

Kromě květin a zahradní architektury nabízíš a vyrábíš i další věci. Co z toho všeho vlastně děláš nejraději? 

Když jsem se rozhodla dát výpověď v práci a založit svůj malý „ateliér“, tak hlavně proto, abych mohla dělat jen to, co budu sama chtít a co mě bude bavit 🙂 Takže dělám všechno možné. Kromě květinové výzdoby na svatby připravuju i svatební oznámení a třeba i košíčky na svatební koláčky, krabičky na výslužky apod. Prostě to, co jsem nemohla sehnat na českém trhu v takové podobě, která by mi vyhovovala, jsem se naučila vyrábět. Úplně nejradši jsem, když můžu vytvářet tohle všechno na jednu svatbu, protože pak spolu všechno ladí.

No a potom samozřejmě vyrábím další věci, které souvisí s květinami a jejich použitím. Teď před Vánoci to byly adventní věnce, na jaře a na podzim mě třeba hrozně baví pestrobarevné věnce, v létě si na zahradě pěstuju vlastní květiny a vážu z nich kytice. Potom jsem se nadchla pro skandinávské himmeli, ve kterých se dají krásně pěstovat tilandsie, nebo mě hrozně baví kokedamy.

Prostě všechno má něco do sebe 🙂

Nevěsta by si přála, abys jí zařídila veškerou květinovou výzdobu (svatební kytice, náramky pro družičky, slavobránu, výzdobu interiéru atp.). Jak taková spolupráce s Tebou vypadá? 

Vždycky je na úvod případné spolupráce nejlepší osobní schůzka, kde si s nevěstou (případně s oběma snoubenci) popovídáme o tom, jaká je jejich představa o svatbě jako celku. Mě vždycky zajímá co nejvíc podrobností ohledně celého dne toho dne, abych se dostala „do obrazu“ a květinovou výzdobu, případně tiskoviny, mohla tak co nejvíce sladit s celkovým konceptem. Následně potom většinou připravuji nějakou obrázkovou prezentaci, kde je hodně inspiračních fotek květinové výzdoby, abychom se navzájem pochopili a aby si snoubenci udělali představu jak to myslím. Když už je jasnější představa, připravím rovnou i cenovou nabídku. Potom se vše průběžně dolaďuje než přijde ten velký den 🙂 Někdo chce květiny pouze „uvázat“ a na místě svatby už si vše připravuje sám, někdo to chce mít co nejvíce bez starostí, takže potom jezdím svatební místo (obřadní místo, interiér restaurace se svatební tabulí atd.) připravovat osobně. V zásobě mám samozřejmě i nějaké dekorace – vázičky, slavobránu atd., které v rámci výzdoby můžu použít, ale primárně nejsem půjčovna dekorací, takže ten sortiment není zas tak široký.

S jakými květinami pracuješ raději? S těmi lokálními nebo z velkoobchodů?

Já nejradši oba typy květin kombinuju. V okolí Hradce Králové zatím bohužel není žádná květinová farma, kde bych mohla nakupovat nějaký širší sortiment květin, který by se vyrovnal květinám z dovozu. Já si sice nějaké květiny během letní sezóny pěstuju sama, mám takovou mini farmičku na zahradě, ale ke svatbám je to spíše jen doplněk, protože nějaká větší produkce květin by vyžadovala hodně času a energie a to už by mi potom nezbýval čas na ostatní věci.

Jsi hodně vytížená. Jak moc dopředu je potřeba si Tvůj čas ve svatební sezóně rezervovat? 

Ideální je, když se mi snoubenci ozvou třeba na podzim předchozího roku před plánovanou svatbou a já jim termín alespoň zarezervuji. Vše ostatní se může plánovat a dolaďovat později. Jinak je to ale vždycky o domluvě a záleží na tom, co všechno z květinové výzdoby si snoubenci přejí – jestli se ode mě např. očekává i příprava svatebního místa. Pokud na místo nemusím jezdit, stihnu připravit květiny i na více svateb v jeden termín, když se náhodou někdo ozve i na poslední chvíli.

Jaká byla Tvoje vlastní svatební kytice? Tvořila sis ji sama?

Moje svatební kytice byla, řekla bych, veselá a přírodní. Byla namíchaná jak z květin z dovozu, tak z květin, které zrovna v červnu kvetly na zahradě nebo na louce. Byla hodně zelená a „střapatá“ a byly v ní třeba sytě růžové pivoňky a modré máčky a plno plevele. Celou výzdobu svatby jsem si vymýšlela a zařizovala sama, objednala a nasbírala květiny, ale samotné kytice a korsáže mi potom v den svatby vázaly kamarádky – zahradní architektky. Já jsem si stihla uvázat pouze kytici na házení, kterou si potom shodou okolností chytila kamarádka Anička, která vázala moji svatební kytici 🙂

Přihlaste se

Po přihlášení získáte přístup k zakoupeným materiálům.