Daloo šperkařský ateliér

„DALOO to není jen šperk.“ Když slyšíte manželé Davida a Pavlu mluvit o jejich špercích, musí vám být jasné, že se do šperkařského umění naprosto zamilovali.

Manželé Pavla a David Lomosovi tvoří pilíř šperkařského ateliéru Daloo. Tvoří snubní, zásnubní prsteny a jiné umělecké šperky a doplňky – každý je ručně vyrobený originál, který vyniká svým designem, vysokou kvalitou zpracování a použitým materiálem. V Daloo věří, že snubní prsteny nemusí být nudné a staromódní a snaží se tak přinášet kreativní alternativu ke konzumním šperkům.

Pavlo, Davide, jste manželé a víme, že jste si snubní prsteny vyráběli sami. Možností, jaký zvolit design, bylo jistě nekonečno. Bylo těžké vybrat ten finální?

David: Když vzpomínám těch 16 let zpátky, tak myslím, že jsme byli při navrhování snubáků poměrně jednotní. Myslím, že oba jsme byli v té době hodně fascinováni titanem jako úžasným kovem, takže ten byl také jasná volba.

Pavla: Určitě. Ale nevybavuji si, kdo přišel s nápadem promítnout do našich snubní prstenů nás dva a naší tehdejší fenku Sáru. Pomocí čtverečků různých barev zlata a stříbra jsme v prstenech zobrazeni všichni. S postupem let přibyly další dva čtverečky, první za syna Šimona a druhý za dceru Lauru.

David: Sára již není mezi námi, ale v prstenech navždy zůstane. Ještě máme takový trošku dluh, zatím jsme nedodělali kocoura Václava a fenku Bertu.

Tvrdíte, že každý šperk od Vás je originál. Znamená to, že pokaždé vymýšlíte úplně nový model?

Pavla: Ano. Často vzniká přímo pro snoubence nový model snubních prstenů. Někdy se snoubenci nechají inspirovat našimi předchozími realizacemi.

David: Tím, že vyrábíme snubní prsteny vždy pro konkrétní snoubence, se v podstatě jedná pokaždé o originál. I když si vyberete podobný design prstenu, který jsme již vytvářeli, upravíme ho tak, aby vyhovoval šířkou, barvou materiálu, tloušťkou i tvarem profilu. Jde především o autenticitu vzniku nového šperku. My snubní prsteny snoubencům neprodáváme, mi je pro ně vytvoříme přímo na míru.

Pavla: Je to jako se šaty, buď si je koupíte jako konfekci v obchoďáku anebo si je necháte ušít na míru přímo pro vás.

Líbí se nám myšlenka, že do šperků vkládáte různé příběhy. Utkvěl Vám nějaký takový neobvyklý v paměti?

David: Příběhu je celá sbírka. Spousta párů dnes vstupuje do manželství i s dětmi a vlastně je chtějí nějakým způsobem do svých snubních prstenů zaznamenat. To máme moc rádi. Pak se sice jedná o snubní prsteny, ale jsou to spíš „rodinné prsteny“. Většina snoubenců přichází s myšlenkou zakomponovat do prstenů nějaký prvek, který je spojuje. Společné hobby, sport nebo situaci při které se seznámili.
Občas někdo přinese kamínek či jiný artefakt ze starého šperku třeba po babičce, který do prstenů vsadíme.

Pavla: Šperk jsou především lidé, bez nich by nebyl šperk šperkem. A s lidmi to jsou teprve příběhy. No na jednu takovou veselou příhodu si vzpomínám. Volal pán, že by potřeboval zásnubní prsten. Společně jsme ho vymysleli a dohodli se, že ho budeme realizovat. Za pár dní volala jeho maminka, že to teda spolu probírali a že by ten prsten měl vypadat úplně jinak. Tak David dostal požehnání od klienta a design zásnubního prstenu vymyslel společně s jeho maminkou. Ale pozor, za dalších pár dní volala maminka, že to nevydrželi a prořekli vše nastávající snoubence…. no a návrh jsme předělávali potřetí. Důležité je, že jsou spolu šťastní. Mají od nás i snubáky a pán pořídil své paní i náhrdelník za dvě děti, které mu porodila.

David: Snubních prstenů pro lesbické a gay páry jsme již vyráběli nespočet. Loni jsme však měli premiéru, přišel k nám do ateliéru pán s dvěma ženami a chtěli prstýnky pro tři. Jejich model soužití je pro většinu populace minimálně neobvyklý, ale tak jak to popisovali, tak jim to funguje skvěle, držíme palce! Není nad to, když se dva až tři lidi mají rádi.

Určitě jste Davide za svůj život viděl spoustu zásnubních prstenů, vybral byste dnes pro Pavlu stejný?

Dávid: Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Vlastně nevím, nikdy jsem nad jiným zásnubním prstenem pro Pavlu nepřemýšlel, asi jste mě dostala. Možná by byl design jiný, ale co bych určitě zachoval je originalita pojetí a technického řešení. Vlastně bych do prstenu vsadil i tentokrát koňakový briliant.
Co ty Pavlí, chtěla bys jiný zásnubní prsten?

Pavla: Já už jsem zásnubní dostala a jsem spokojená. Teď čekám ten „záslužní“. To je nový typ prstenu, který jsme s kamarádkami vymyslely u sklenky vína. Abychom se i my, “dlouhodobě vdané paní“, měly na co těšit. Na rozdíl od zásnubního prstenu se dá použít kdykoliv, a muž tak může krásně ocenit svou partnerku.

David: No já myslím Pavlí, že už jsem ti dal spoustu záslužních šperků.

Pavla: Je to tak. David mi vyrobil a věnoval spoustu šperků. Rozhodně nejsem „kovářova kobyla“. A navíc si šperky umím vyrobit i sama a rozhodně se dokážu rozmazlovat.

Máte nějaký vtipný zážitek z výroby šperku?

Pavla: Před dvěma lety se nám podařilo prohodit dvoje snubní prsteny navzájem. Poslali jsme je poštou a snoubenci opravdu koukali. Nakonec z toho byl vtipný příběh pro všechny, který jsme poté omluvili dobrou čokoládou a lahví prosecca… Ale tahle situace se v našem ústavu stane jednou, maximálně dvakrát za deset let.

David: Když jsem na podzim se synem Šimonem vymýšlel a montoval stánek na svatební veletrh, přišroubovali jsme pod mým velením konstrukci skrz skládací židle. Samozřejmě jako prvnímu to došlo pubertálnímu synkovi: „Otče, ty židle tam jako patří!?“

Jak se Vám podařilo přehoupnout se do online světa kvůli pandemii covid?

Pavla: Dost to bolelo, nejsme úplně IT specialisti. Ale namotivovali jsme se a šli do toho naplno. Takže vzniklo pár rozhovorů, videí, besed a webinářů. Účastnili jsme se asi 5 online svatebních veletrhů.

David: Já jsem makal hodně na technických věcech – kamera, osvětlení, ozvučení záznamu a tak dál. Jak říká Pavla: „Nejsme IT specialisté, ale prostí uživatelé počítačů.“ A musím pochválit Pavlu, jak zapracovala hlavně na sobě. Vždycky tvrdila, že nechce mluvit před kamerou, ale byla úžasná a skvěle jsme se společně doplňovali.

Pavla: Ano, díky lockdownu jsem musela hodně vystoupit ze své „komfortní zóny“.

Jak by probíhala zakázková výroba a komunikace se snoubenci, pokud by taková situace nastala znovu?

David: Myslím, že ten scénář je poměrně jasný. Pokud nařízení nedovolují vidět se osobně, setkáváme se se snoubenci pomocí libovolné online platformy.
Tam si popovídáme o jejich představách a tužbách. Nabídneme jim radu ohledně materiálu, designu, povrchových úprav a tak dále. Sdílíme si navzájem návrhy, fotky, kreslíme a u nás v ateliéru vytváříme modely. Vše si pak ukazujeme přes kameru.

Pavla: Vlastně jsme to dotáhli trochu dál, než jsme si mysleli. Před schůzkou dokážeme snoubencům zaslat míry na změření prstů. Také je naučíme pomocí lehkého triku zjistit šíři prstenů, která jim bude nejvíce vyhovovat. Nakonec se se snoubenci dohodneme na realizaci a zarezervujeme pro ně termín ve výrobním plánu nebo prsteny rovnou vytvoříme.

David: A když pak ještě nastane situace, že se můžeme potkat osobně u nás v ateliéru, spousta párů toho využije. Vidět se tváří v tvář, poznat materiály a vyzkoušet prsten naživo, to nic nenahradí. To máme stejně nejradši, tu energii, při které se prsteny tvoří. Vlastně z ničeho se začne rodit krásný šperk.

Pavla: Takže se případného lockdownu nebojíme. Již jsme to zažili a vlastně víme, s čím a jak máme pracovat.

Kdybyste měli dát budoucím novomanželům jednu jedinou radu ohledně výběru snubních prstenů, která by to byla?

Pavla: Snubní prsten Vám musí být hlavně pohodlný a musí vám dobře sedět na ruce. Bude s vámi žít každý den. Nepodléhejte příliš módním trendům. Vybírejte takový model, který se vám bude líbit i za pár let, desítek let.

David: To můžu odsouhlasit. Náš ateliér vyhledávají většinou lidé, kterým na jejich budoucím šperku záleží.

Podléhá tedy podle vás výroba snubních prstenů trendům?

David: Určitě. Možná to není tak rychlé a markantní jako třeba u oblečení nebo bot, ale princip je stejný. Firmy a hromadní výrobci potřebují přicházet se stále novými a novými modely. Vnímání potřeby lidí se mění.

Pavla: Je pravda, že se vše neustále mění, ale většina módních trendů se dá pojmout elegantně a nadčasově.

David: My se vlastně trendy nesnažíme přejímat, ale spíše vytvářet. Momentálně budeme představovat kolekci černých prstenů se super odolným karbonovým povrchem. Tuto technologii jsme vychytávali skoro dva roky. Černé prsteny myslím začínají být trendem.

Pavla: Ale jak jsem již řekla, obecně radíme klientům pořizovat si spíše nadčasové snubní prsteny, které se jim budou líbit i za mnoho let.

Máte ještě něco na srdci?

David: Ještě mě napadá k těm trendům. Již mnoho let u nás v ateliéru razíme trend recyklace stávajícího zlata a stříbra oproti nové těžbě z útrob planety za použití často chemických, pro přírodu drastických technologiích.

Pavla: Já to řeknu trochu srozumitelněji. Zkrátka nabízíme snoubencům možnost přinesení vlastního zlata nebo stříbra, které doma mají. To od nich vykoupíme a následně se tento materiál po roztavení použije na výrobu nových šperků. Zde je ten ekologický aspekt, o kterém mluví David.

David: V Čechách je v podstatě takový kolorit, že na prstýnky rádi dávají zlato maminky nebo babičky. Mohou to být staré šperky, přetrhané řetízky či poztrácené náušnice. Nebo stříbrná lžička po babičce anebo zlaté zuby po dědovi.

Pavla: Zároveň při donesení vlastního zlata nebo stříbra často snoubenci dosáhnou na vyšší rozpočet nebo mají snubní prsteny levnější. A to vždycky potěší.

Pavla a David: Moudro na závěr. Ve finále nezáleží na tom, kde se berete a jaké máte prsteny nebo kytici, ale jestli spolu chcete do budoucna vycházet a jste ochotni tolerovat výkyvy vašeho budoucí manželství. Prvotní láska ve formě zamilovanosti je ve vztahu víceméně dočasná a je potřeba ji časem přetavit v toleranci, velkorysost a pochopení.

Přihlaste se

Po přihlášení získáte přístup k zakoupeným materiálům.